#1  2010-01-17 19:06:03

qbanez
qbanez
Zaawansowany forumowicz
Ostrzeżenia: 0

Dokarmianie ptaków wodnych - KACZEK - ŁABĘDZI itp.

Witam. Ciekawi mnie jaki jest Wasz stosunek do dokarmiania kaczek, łabędzi itp.
Przez nas - ludzi - ptaki te w większości nie odleciały na zimę do ciepłych krajów, a powinny. Wszystko przez dokarmianie ich wiosną, latem i jesienią. Ptaki te przez dokarmianie zatraciły swój instynkt i nie odleciały. Teraz - zimą - trzeba je koniecznie dokarmiać, ale należy przestać to robić gdy się ociepli, bo ptaki te doskonale poradzą sobie same z odnalezieniem pokarmu wówczas... Jeśli będziemy je dokarmiać cały rok, to znów nie odlecą i masa z nich umrze zimą z poprzez zamarznięcie, lub po prostu z głodu. Ptaki te są niesamowicie głodne teraz, bo ich naturalnego pożywienia po prostu w polsce teraz nima - powinny być gdzie indziej i tam jeść, a później - na wiosnę - wrócić tu do nas.

Na moim flogu zamieściłem nawet wpis na ten temat: http://qbanez.flog.pl/wpis/811164/

Nakręciłem też filmik podczas karmienia: http://www.youtube.com/watch?v=kmHcmGSot4c

Dyskusja na moim flogu się nie rozwinęła tak jak bym tego chciał, więc zakładam wątek tu na forum.
Jaki jest Wasz stosunek do tego? Czy też bezmyślnie karmicie ptaszki cały rok, chcąc dobrze? Jeśli tak, to paradoksalnie - szkodzicie im, a nawet je zabijacie... Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#2  2010-01-17 19:20:05

satyr
satyr
Zaawansowany forumowicz

Re: Dokarmianie ptaków wodnych - KACZEK - ŁABĘDZI itp.

Ptak nie należy dokarmiać, bo zmienia to ich nawyki- i jak napisałeś, nie odlatują na zimę.
Małe tego- dokarmianie ich chlebem powoduje u nich zakwaszenie układu pokarmowego, więc też de facto im szkodzi.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#3  2010-01-17 19:28:56

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

chleb na pewno nie jest dla nich zdrowy i się im przejadł
ja nie dokarmiam, mam do wyżywienia 5 psów, kota i siostrę

http://marinus.flog.pl/wpis/813835/

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#4  2010-01-17 23:20:46

catiaphotostudio
catiaphotostudio
Moderator

Dokarmiam łabędzie i mewy nad morzem, jeśli wybieram się je fotografować. Można ustrzelić fotę życia smile

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#5  2010-01-17 23:33:43

marcingdynia
marcingdynia
Moderator

No ja dokarmiałem i ustrzeliłem fotę życia smile

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#6  2010-01-17 23:35:29

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

i tak jedną ręką rzucasz a drugą robisz zdj?
ja robiłem jak inni dokarmiali

to samo dotyczy dokarmiania sikorek i innego ptactwa latającego

Ostatnio edytowany przez marinus (2010-01-17 23:36:13)

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#7  2010-01-17 23:38:35

marcingdynia
marcingdynia
Moderator

marinus jeżeli juz tak dosłownie i ze szczegółami to córka dokarmia a ja strzelam foty smile

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#8  2010-01-18 01:55:26

catiaphotostudio
catiaphotostudio
Moderator

No, trzeba mieć od tego ludzi wink

Temat się zmienił na mało poważny... Czy może mi ktoś podać dowody na to, że dokarmianie ptaków im szkodzi? Jak dotąd spotkałam się z dokładnie przeciwnymi opiniami.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#9  2010-01-18 03:11:51

77smutkow
Gość

Ja tez dokarmiam ptactwo.
Najczęściej ziarnami i granulatami dla ptaków.
Stołują sie u mnie sikorki,wróble,gawrony zagląda czasem sowa...
Dokarmiam  kaczuchy i łabedzie smile
A takze bezdomne kociaki i lisa ktory czasem penetruje im miski... Zima to ciężki czas dla zwierzaków...

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#10  2010-01-18 07:58:54

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

"...gdyby ludzie nie dokarmiali kaczek i łabędzi, odlatywałyby one w poszukiwaniu pokarmu na południe Europy. To, że zostają w kraju na zimę, stwarza dla nich realne zagrożenie np. mogą przymarznąć do lodu w okresie ciężkich mrozów, lub są dożywiane niewłaściwą karmą. Należy pamiętać, że ptaki wodne powinniśmy dokarmiać jedynie pokarmem roślinnym, np. płatkami zbożowymi, otrębami pszennymi, surowymi lub gotowanymi jarzynami. Najlepiej pozostawiać go w suchym miejscu. Spleśniały lub mokry chleb, do tego nie pokrojony, pęcznieje, kwaśnieje i bardzo szkodzi ptasim przewodom pokarmowym..."

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#11  2010-01-18 09:47:18

cellistka
cellistka
Zaawansowany forumowicz

Wiecie co, chyba musimy oddzielic dokarmianie np. kaczek od wróbli. Wróble nigdzie nie odlatują, tak samo jak sikorki czy inne tego typu ptaszki.... i ja te dokarmiam. Zaczynaja przylatywac do karmnika dopiero, gdy na jarzębinach pod oknem już nic nie ma.
A czym? Ziarenkami różnej maści wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#12  2010-01-18 10:00:22

qbanez
qbanez
Zaawansowany forumowicz

kkurzeja napisał:

Czy może mi ktoś podać dowody na to, że dokarmianie ptaków im szkodzi?

Najlepszym dowodem na to jest fakt, że ptaki zostają tu na zimę, a powinny być już dawno daleko na południu i wrócić tu na wiosnę. Ptaki giną tak jak wyżej - przymarzając do lodu, wyziębiając się, łączą się w duże, nienaturalne grupy i roznoszą między sobą choroby, a bezmyślni ludzie rzucają im np. chleb który spleśniał - to już praktycznie zabójstwo dla nich, a przynajmniej pewność, że taka kaczka zachoruje. Dokarmianie także osłabia, lub nawet likwiduje u ptaków instynkt poszukiwania pokarmu, więc jak jest zła pogodna i ludziom nie chce się jak zwykle iśc nakarmić kaczki, bo 3 dni leje deszcz to oczywiści ptaszki takie sobie umrą, bo nie będą nawet wiedziały o tym że pokarm mogą sobie zdobyć same... Mało?

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#13  2010-01-18 11:05:29

mysa
Gość

U mnie nad Wisłą w Krakowie jest około 30-40 łabędzi w jednym miejscu, pływają od jednego brzegu do drugiego "żebrając" jedzenie od ludzi. Strasznie mi ich żal.

U mnie w chwili obecnej jest duży karmnik dla różnych ptaszków, kupuję im specjalną mieszankę dla dzikich ptaszków w woreczkach i wieszam na karmniku, do tego trochę smalcu, suszone robaki. Mam nawyk dokarmiania ptaków które muszą przetrwać zimę, w końcu sama hoduję papugi i czuję się w obowiązku pomagać im dzikim braciom. smile

W zimie dokarmiam ptaki wodne, ale nie chlebem, bo to dla nich cicha śmierć. Teraz tym które nie odleciały trzeba naprawdę pomóc, a ludzi uświadamiać żeby w zimie dokarmiali je, ale tym co jest dla nich zdrowe.

Ostatnio edytowany przez mysa (2010-01-18 11:05:56)

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#14  2010-01-18 13:19:36

evildebbs
evildebbs
Forumowicz

też rzucałam dla zdjęć ;D
aż mnie zdziwiło że tak blisko pozwoliły do siebie podejść, chyba dzięki ludziom.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#15  2010-01-18 14:27:18

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

ja dokarmiam ale sikorki bogatki i modre, powiesiłem u siebie 7 budek lęgowych dla sikorek właśnie. po to aby leczyły kasztanowce które sadzę w ogrodzie.
a dlaczego ludzie mają nawyk dokarmiania akurat chlebem? bierze się to z dzieciństwa kiedy to rodzice zabierając nas do ZOO zabierali chleb i karmili zwierzęta żeby taki zwierz podszedł a dziecko widziało z bliska.
i tak w kółko z pokolenia na pokolenie

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#16  2010-01-18 15:11:05

catiaphotostudio
catiaphotostudio
Moderator

Każdego, kto uważa, że karmienie ptaków chlebem to dla nich cicha śmierć namawiam, żeby przestał jeść fastfoody i przerzucił się na zdrową żywność. Drzazga w oku bliźniego, a belka w swoim? wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#17  2010-01-18 15:33:07

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

ludzie są świadomi że takie jedzenie jest niezdrowe a zwierzęta tego nie wiedzą
lepiej żeby czasem zjadły tego chleba niż zdechnąć z głodu
najlepszy paradoks jest w lesie, a mianowicie leśniczy dokarmia np dziki- największe szkodniki pól. kiedyś nawet skupowali żołędzie i kasztany na zimę.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#18  2010-01-18 15:54:28

satyr
satyr
Zaawansowany forumowicz

kkurzeja napisał:

Każdego, kto uważa, że karmienie ptaków chlebem to dla nich cicha śmierć namawiam, żeby przestał jeść fastfoody i przerzucił się na zdrową żywność. Drzazga w oku bliźniego, a belka w swoim? wink

U człowieka to świadomy wybór (jak napisał marinus)- ptaki po prostu jedzą.
I nie do końca śmierć. Jednak ładnie ponad 90% gołębi jest chorych. czy dokarmianie chlebem jest przyczyna? Jedyną na pewno nie, ale znaczącą.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#19  2010-01-18 15:55:55

marinus
marinus
Zaawansowany forumowicz

zwierzęta jedzą aby żyć, a my żyjemy dla przyjemności jedzenia wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#20  2010-01-18 16:08:38

catiaphotostudio
catiaphotostudio
Moderator

Świadomy, nieświadomy, zawsze to cicha śmierć.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#21  2010-01-18 16:12:06

satyr
satyr
Zaawansowany forumowicz

tak... kiedyś widziałem pytanie na jednym z for: Jaki procent palaczy umiera?
odpowiedź: wszyscy... 100% a także 100% biernych palaczy i ok 100% osób które nie palą
wink
[może tak koniec ot big_smile ]

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#22  2010-01-18 16:17:05

catiaphotostudio
catiaphotostudio
Moderator

Przepraszam Moderatorze tongue

Dalej nie mogę się dopatrzyć dowodów na to, że chleb ptakom szkodzi.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#23  2010-01-18 16:26:33

satyr
satyr
Zaawansowany forumowicz

Zachęcamy do zapoznania się z apelem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie dokarmiania ptaków i jego skutków dla populacji tych zwierząt.

Obecnie w wielu miastach województwa śląskiego zaobserwować można licznie zimujące ptaki wodne, które wybierają niezamarzające zbiorniki wodne jako miejsca swojego żerowania. Jednym z gatunków pozostających na zimę w naszym kraju jest podlegający ochronie gatunkowej łabędź niemy.

Przyczyną zimowania tego gatunku w Polsce są coraz częściej występujące łagodne zimy, łatwy dostęp do pokarmu oraz dokarmianie przez ludzi.

Zimowanie w miastach przynosi ptakom wiele korzyści, ale pociąga za sobą również sporo niebezpieczeństw. Dokarmianie w okresie wiosenno-jesiennym powoduje u ptaków utratę instynktu wędrówki, co ma szczególne znaczenie jesienią, kiedy gromadzące się przed odlotem w większe grupy ptaki po dłuższym dokarmianiu decydują się pozostać przy stałym źródle pokarmu. Zimą pomoc nie zawsze nadchodzi i zaskoczone nagłymi mrozami ptaki (kiedy mniej jest spacerujących i maleją możliwości na zdobycie pokarmu) skazane są na śmierć, zamarzając w lodzie.

Realizacja ochrony łabędzi uwarunkowana jest podejmowaniem czynności zmierzających do umożliwienia im samodzielnego zdobywania pokarmu i zachowania instynktu do odlotu jesienią.

Należy zatem pamiętać o następujących zasadach:

* Łabędzie, kaczki i gęsi to ptaki roślinożerne i należy umożliwić im samodzielne zdobywanie pokarmu. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach można dokarmiać je drobno pokrojonymi surowymi lub gotowanymi (bez soli) warzywami, otrębami, ziarnami kukurydzy, natomiast chleb (tylko świeży!) powinien stanowić wyłącznie uzupełnienie pokarmu (zawiera sól i substancje ulepszające).

* Dokarmianie ptaków wodnych należy prowadzić jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych i gdy zalega gruba pokrywa śnieżna (nie należy dokarmiać w okresie od wiosny do jesieni oraz zimą, gdy nie ma dużych mrozów).

* Wybierając miejsca dokarmiania należy pamiętać, aby były one położone poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo spotkania z psami albo kotami oraz z dala od dróg i chodników.

* Pokarm należy podawać w taki sposób, aby nie miał on kontaktu z wodą  (np. na brzegu stawu). Mokry pokarm może ulec zamarznięciu, spleśnieniu   i zakwaszeniu. Nieodpowiednie karmienie ptaków może doprowadzić do schorzeń przewodu pokarmowego, biegunek i kwasicy.

* Należy wrzucać małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki.
źródło: www.rybnik.pl

Ja miałem na ten temat co nieco przy temacie biologicznych podstawach zachowań.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#24  2010-01-18 17:13:20

szymaszek
Gość

Problem karmienia takich dzikich ptaków pojawia się zawsze zimą...
Ja myślę, że gdyby teraz wszyscy przestali karmić te ptaki, które zostały to one zdechną z głodu.  Chyba mało prawdopodobne żeby teraz samotnie odleciały do ciepłych. Więc ludzie szkodzą gdy je karmią przed zimą i szkodzą gdy nie karmią teraz, zimą. Dobrze myślę? wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

2010-01-18 17:30:36

flog
Forum fotograficzne
news

Flog

ukryj reklamy

•  

#25  2010-01-18 17:30:36

satyr
satyr
Zaawansowany forumowicz

Dobrze myślisz wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

Stopka forum

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookie możesz okreslić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna / Regulamin / Reklama / Zarabiaj na flogu / Zgłoś problem/pytanie / Pomoc