#1  2017-11-14 17:31:54

cholernaromantyczka
cholernaromantyczka
Forumowicz
Ostrzeżenia: 0

Sesje amatorskie, trzeba płacić podatki? Zakładać działalnosc?

Witam. Może ktoś ma informacje na temat. Jestem studentką oraz dodatkowo chciałabym sobie dorobić prowadzą sesje w domu . Czy wtedy trzeba płacic podatki? Zakładać działalność ? Czy

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#2  2017-11-15 10:45:22

gonzog
gonzog
Super forumowicz

Re: Sesje amatorskie, trzeba płacić podatki? Zakładać działalnosc?

Od każdego dochodu przekraczającego kwotę wolną od podatku trzeba płacić podatki. Studenci są jedynie zwolnieni z ZUSu i podobnych opłat.

A co do działalności - każdy kto świadczy usługi w sposób zorganizowany i ciągły to prowadzi działalność gospodarczą i takowa podlega rejestracji.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#3  2017-11-15 12:18:33

pmm
pmm
Zaawansowany forumowicz

Hmmm... Sesje amatorskie charakteryzują się tym, że nie są wykonywane zarobkowo. Jestem skłonny definiować amatora, jako hobbystę a nie na podstawie prezentowanego warsztatu. Wykonując sesje odpłatnie robisz to profesjonalnie, oczywiście oczekując pieniędzy powinno się reprezentować umiejętności na odpowiednim poziomi.

Dobrze napisał ci gonzog. Niedawno orientowałem się w temacie, gdyż miałem zapytanie o płatną sesję i choć nie doszła do skutku, to zdążyłem sobie trochę poczytać na ten temat. Podatki płacić trzeba a unikanie ich może skończyć się nieprzyjemnie. Zarobek z sesji wpisujesz w PIT, jako "przychód z innych źródeł" (pieniądze za wykonaną sesję) a zarobek z udzielenia licencji na zdjęcia (na przykład wykorzystanie komercyjne, publikację itp), jako "przychód z praw autorskich i innych praw". Ważne, aby wszystko mieć na piśmie, osoby fizyczne mogą bez problemu spisać wiążąca prawnie umowę na odpłatne wykonanie sesji fotograficznej. W swoich poszukiwaniach koncentrowałem się na temacie rozliczenia pojedynczej sesji zdjęciowej i/lub jednorazowego udzielenia licencji na zdjęcia. Założyłem, że propozycje komercyjne będą do mnie trafiały sporadycznie, nieregularnie i w stosunkowo dużych odstępach czasu. W Twoim wypadku ma być inaczej, więc odsyłam do kolejnego akapitu...

Druga kwestia to fakt, że chcesz wykonywać wiele takich sesji. Tutaj definicja podana przez gonzog o "świadczeniu usług w sposób zorganizowany i ciągły", choć nieścisła jest chyba jedyną określającą działalność gospodarczą. Wykonując sesje w sposób zorganizowany i ciągły prowadzisz działalność gospodarczą i powinnaś wtedy to zarejestrować. Niestety nie jest sprecyzowane, ile takich sesji miesięcznie lub rocznie należy wykonać, aby miało to znamiona "zorganizowania i ciągłości". Z tego co wiem, to nawet opublikowanie ogłoszenia o takich sesjach lub cennika podpada pod prowadzenie działalności gospodarczej. Niestety nieścisły zapis w ustawie daje możliwość różnych, często sprzecznych ze sobą, interpretacji prawnych.

Nie jestem prawnikiem, ani księgowym. Informacje, które podałem zweryfikuj, skonsultuj z fachowcem, lub wyślij zapytanie na piśmie do swojego US.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#4  2017-11-16 10:29:47

gonzog
gonzog
Super forumowicz

Przepisy same w sobie może nie są jednoznaczne, ale ich wykładnia już tak.
Nie ma znaczenia ile się robi takich sesji, ważne jest sposób pozyskiwania klienta.
Jeśli opublikuje się ogłoszenie, założy jakąś stronę z ofertą, to jest to "sposób zorganizowany i ciągły"

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

2017-11-16 11:31:01

flog
Forum fotograficzne
news

Flog

ukryj reklamy

•  

#5  2017-11-16 11:31:01

pmm
pmm
Zaawansowany forumowicz

Trzeba pamiętać o jeszcze innym aspekcie sprawy. Osoba dorabiająca sobie wykonywaniem zdjęć może niezbyt etycznie zaniżać ceny swoich usług. To szkodzi całej branży i jest argumentem dla twierdzących, że "robienie zdjęć cyfrowych nic nie kosztuje" a "cała praca fotografa to naciśnięcie guzika, wiec za co mam tyle płacić?". Fotograf mający działalność gospodarczą, utrzymujący się z wykonywania zdjęć i regularnie inwestujący w sprzęt wyższej klasy nie może konkurować cenowo z takim "fotografem z doskoku". Gdy otrzymałem zapytanie o sesję komercyjną miałem nielichy problem z wyceną, ostatecznie postanowiłem kierować się cenami rynkowymi, jakie znalazłem na stronach różnych firm. Uważam to za uczciwe podejście, choć być może to odstraszyło niedoszłego klienta. Nie mam na imię "dyskont" i jeśli mam brać pieniądze za zdjęcia, to chciałbym konkurować jakością a nie ceną. Są niestety tacy, którzy za sesję wezmą 100-200zł i jeszcze będą się z tego cieszyli. Poza aspektem etycznym taka osoba wykonująca sesje regularnie naraża się na sytuację, gdy jakiś prowadzący DG fotograf (i ponoszący w związku z tym wszystkie koszta, co nie pozwala mu zaniżać cen) nie wytrzyma i nasmaruje pisemko zaczynające się od zwrotu "uprzejmie donoszę, że...".

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

Stopka forum

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie
z Polityką Plików Cookie możesz okreslić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna / Regulamin / Reklama / Zarabiaj na flogu / Zgłoś problem/pytanie / Pomoc