#1  2017-03-20 16:55:51

wellthebae
wellthebae
Nowy forumowicz
Ostrzeżenia: 0

Do jakiego obiektywu kupić najlepiej soczewkę makro?

Witam,  jestem posiadaczką dwóch obiektywów 50mm i 18-55mm (kit) . Zastanawiam się nad zakupem soczewki makro , jednak nie wiem do jakiego obiektywu nadawałaby się najbardziej. Co myślicie ?

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#2  2017-03-20 17:17:15

michalbukala
michalbukala
Nowy forumowicz

Re: Do jakiego obiektywu kupić najlepiej soczewkę makro?

Jeżeli już postanowiłaś, że będzie to soczewka dedykowana do konkretnego obiektywu to uważam, że lepiej będzie jeżeli dokupisz do tego 50mm ponieważ jest to "stałka", więc obraz makro będzie lepszej jakości. Zastanów się nad zakupem soczewki makro firmy Raynox. Są bardzo dobrej jakości i posiadają uniwersalny zaczep, więc taką soczewkę będzie można założyć na obydwa obiektywy, które posiadasz oraz do większości tych, które dokupisz w przyszłości. Zaczep nie pasuje tylko do obiektywów z bardzo dużą przednią soczewką. Niestety taka soczewka trochę kosztuje...

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#3  2017-03-20 17:23:40

ujrzecniewidoczne
ujrzecniewidoczne
Zaawansowany forumowicz

wellthebae napisał:

Witam,  jestem posiadaczką dwóch obiektywów 50mm i 18-55mm (kit) . Zastanawiam się nad zakupem soczewki makro , jednak nie wiem do jakiego obiektywu nadawałaby się najbardziej. Co myślicie ?

Mam soczewkę Raynox dcr-250 i używam ze starym obiektywem na M42 , dokładnie Industar 61L/Z 50mm F2.8
Kiedyś przed zakupem doradzali mi, żeby raynox kupić bo reszta jest kiepska smile

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#4  2017-03-20 21:16:57

obiezyswiat79
obiezyswiat79
Forumowicz

michalbukala napisał:

Jeżeli już postanowiłaś, że będzie to soczewka dedykowana do konkretnego obiektywu to uważam, że lepiej będzie jeżeli dokupisz do tego 50mm ponieważ jest to "stałka", więc obraz makro będzie lepszej jakości. Zastanów się nad zakupem soczewki makro firmy Raynox. Są bardzo dobrej jakości i posiadają uniwersalny zaczep, więc taką soczewkę będzie można założyć na obydwa obiektywy, które posiadasz oraz do większości tych, które dokupisz w przyszłości. Zaczep nie pasuje tylko do obiektywów z bardzo dużą przednią soczewką. Niestety taka soczewka trochę kosztuje...

Pierścień redukcyjny i pasuje smile i nawet do sigmy 150mm ze średnicą gwintu 72mm też da się zamocować. Aczkolwiek telekonwerter lepiej się sprawdza, bo nie skraca minimalnej odległości ostrzenia...
I przy stosowaniu soczewki Raynox trzeba uważać na zaczepy, podobno lubią pękać...

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#5  2017-03-24 14:47:54

pawbla86
Zbanowany

obiezyswiat79 napisał:

...
Aczkolwiek telekonwerter lepiej się sprawdza, bo nie skraca minimalnej odległości ostrzenia...

Totalna bzdura!!!

Odległość ostrzenia maleje wraz ze wzrostem powiększenia ( przy zachowaniu tej samej ogniskowej, a telekonwerter jej ani nie wydłuża ani nie skraca, za to zwiększa skale)

Najlepiej gdyby autorka posta zaopatrzyła sie w coś dłuższego niz 50mm. Przy ogniskowej 50mm będziesz miała powiększenie 0,4x czyli nie będzie nawet skali 1:2 co nawet cięzko nazwac makro;-) O regulacji skali mozna zapomniec;-(

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#6  2017-03-24 21:56:46

obiezyswiat79
obiezyswiat79
Forumowicz

pawbla86 napisał:

obiezyswiat79 napisał:

...
Aczkolwiek telekonwerter lepiej się sprawdza, bo nie skraca minimalnej odległości ostrzenia...

Totalna bzdura!!!

Odległość ostrzenia maleje wraz ze wzrostem powiększenia ( przy zachowaniu tej samej ogniskowej, a telekonwerter jej ani nie wydłuża ani nie skraca, za to zwiększa skale)

Najlepiej gdyby autorka posta zaopatrzyła sie w coś dłuższego niz 50mm. Przy ogniskowej 50mm będziesz miała powiększenie 0,4x czyli nie będzie nawet skali 1:2 co nawet cięzko nazwac makro;-) O regulacji skali mozna zapomniec;-(

Zanim napiszesz totalna bzdura. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. I co zresztą sam potwierdziłeś. Telekonwerter nie ma wpływu na odległość ostrzenia.Większa skala powiększenia  w tym przypadku również nic nie zmienia, bo ogniskowa proporcjonalnie do tej skali wzrosła, a nie uległa skróceniu. Nie jestem żadnym specem od makro, ale czasem się trochę tym pobawię(że nie wstawiam na flog to już inna sprawa). Montowałem też soczewkę raynox 250 do sigmy 150mm i telekonwerter 2x. Porównywałem skalę powiększenia i odległość od przedmiotu fotografowanego. Wypadło na korzyść telekonwertera (pomijając konieczność manualnego ostrzenia, ale to i tak w makro raczej codzienność).
Właśnie przed chwilką specjalnie dla Ciebie, podłączyłem telekonwerter do mojej sigmy(bo  nie pamiętałem jak to dokładnie działało) i odległość ostrzenia się nie zmieniła! Wzrosła tylko skala powiększenia.
Rozumiem,że makro to twój konik, ale wyluzuj trochę, bo wygląda na to, że to TY jesteś w błędzie, a piszesz jakbyś o makro wiedział już wszystko... Jak  mi nie wierzysz to pożycz sobie telekonwerter od kogoś i sam sprawdź, bo wygląda na to,że nie próbowałeś takiego zastawu w praktyce i sam piszesz bzdury. A i żeby nie było nie mam tu zamiaru rozpoczynać jakiejś gównoburzy, jak to ma w zwyczaju kilku osobników tu na forum. Jednak musiałem odpowiedzieć na Twoje zarzuty. Wiedz, że gdybym nie sprawdził takiego zestawu to bym o nim nie wspominał. Teoretyków forumowych tu już wystarczy.
Autorkę wątku przepraszam za OT.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Ostatnio edytowany przez obiezyswiat79 (2017-03-24 22:21:22)

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#7  2017-03-24 22:33:34

pawbla86
Zbanowany

obiezyswiat79 napisał:

pawbla86 napisał:

obiezyswiat79 napisał:

...

Totalna bzdura!!!

Zanim napiszesz totalna bzdura. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. I co zresztą sam potwierdziłeś. Telekonwerter nie ma wpływu na odległość ostrzenia.Większa skala powiększenia  w tym przypadku również nic nie zmienia, bo ogniskowa proporcjonalnie do tej skali wzrosła, a nie uległa skróceniu. Nie jestem żadnym specem od makro, ale czasem się trochę tym pobawię(że nie wstawiam na flog to już inna sprawa). Montowałem też soczewkę raynox 250 do sigmy 150mm i telekonwerter 2x. Porównywałem skalę powiększenia i odległość od przedmiotu fotografowanego. Wypadło na korzyść telekonwertera (pomijając konieczność manualnego ostrzenia, ale to i tak w makro raczej codzienność).
Właśnie przed chwilką specjalnie dla Ciebie, podłączyłem telekonwerter do mojej sigmy(bo  nie pamiętałem jak to dokładnie działało) i odległość ostrzenia się nie zmieniła! Wzrosła tylko skala powiększenia.
Rozumiem,że makro to twój konik, ale wyluzuj trochę, bo wygląda na to, że to TY jesteś w błędzie, a piszesz jakbyś o makro wiedział już wszystko... Jak  mi nie wierzysz to pożycz sobie telekonwerter od kogoś i sam sprawdź, bo wygląda na to,że nie próbowałeś takiego zastawu w praktyce i sam piszesz bzdury. A i żeby nie było nie mam tu zamiaru rozpoczynać jakiejś gównoburzy, jak to ma w zwyczaju kilku osobników tu na forum. Jednak musiałem odpowiedzieć na Twoje zarzuty. Wiedz, że gdybym nie sprawdził takiego zestawu to bym o nim nie wspominał. Teoretyków forumowych tu już wystarczy.

Cholera to po co ja kupuje drogie obiektywy mikroskopowe jak kupie sobie 10 telekonwerterow i bede mial mega skale a odleglosc ostrzenia pozostanie bez zmian ;-) Głębia ostrosci tez pozostaje taka sama? Super ;-) A tak na serio to masz na mysli odleglosc ostrzenia od soczewki czolowej czy matrycy?????

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#8  2017-03-25 16:21:42

obiezyswiat79
obiezyswiat79
Forumowicz

pawbla86 napisał:

obiezyswiat79 napisał:

pawbla86 napisał:

Totalna bzdura!!!

Cholera to po co ja kupuje drogie obiektywy mikroskopowe jak kupie sobie 10 telekonwerterow i bede mial mega skale a odleglosc ostrzenia pozostanie bez zmian ;-) Głębia ostrosci tez pozostaje taka sama? Super ;-) A tak na serio to masz na mysli odleglosc ostrzenia od soczewki czolowej czy matrycy?????

Widzę, że muszę uściślić. Mój wpis dotyczył sigmy 150 MAKRO i był odpowiedzią na post kolegi michalbukala, o montowaniu soczewki raynox do obiektywu o większej średnicy. Nadmieniłem o konwerterze, że lepiej mi się sprawdził, ale to TYLKO w tym przypadku, gdzie ja chciałem uzyskać skale większą niż 1:1 za pomocą posiadanych już akcesoriów.
Jeśli chodzi o odległość od obiektu, to oczywiście miałem na myśli odległość owada od przedniej soczewki obiektywu a nie obiektywu od matrycy. Owadowi to zresztą obojętne czy mam pomiędzy body a obiektywem mieszek, pierścienie czy też, jak w tym przypadku telekonwerter smile
Nigdzie nie napisałem, że proponuje podłączyć telekonwerter do zwykłego(nie makro) obiektywu i będzie działał jak szkło makro. Jeśli ktoś tak zrozumiał, to zrozumiał źle.
Oczywiście jakiekolwiek rozwiązanie w makro się zastosuje, to problem z nikłą głębią ostrości i brakiem światła, w każdym przypadku pozostaje( z telekonwerterem też). Trzeba kombinować ze stackowaniem kilku/nastu fotek itp. Ale to akurat nie jest tematem tego wątku. Myślę, że wyjaśniłem co było do wyjaśnienia smile
Założycielka wątku zapytała do którego ze swoich obiektywów soczewkę zastosować. Uzyskała odpowiedź i temat chyba zamknięty?

Ostatnio edytowany przez obiezyswiat79 (2017-03-25 16:22:31)

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#9  2017-03-26 14:39:51

gonzog
gonzog
Super forumowicz

pawbla86 napisał:

Cholera to po co ja kupuje drogie obiektywy mikroskopowe jak kupie sobie 10 telekonwerterow i bede mial mega skale a odleglosc ostrzenia pozostanie bez zmian ;-)

Może masz chęć ich posiadania.... a może po prostu nie masz zielonego pojęcia, że da się to zrobić inaczej.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#10  2017-03-26 17:45:57

pawbla86
Zbanowany

gonzog napisał:

pawbla86 napisał:

Cholera to po co ja kupuje drogie obiektywy mikroskopowe jak kupie sobie 10 telekonwerterow i bede mial mega skale a odleglosc ostrzenia pozostanie bez zmian ;-)

Może masz chęć ich posiadania.... a może po prostu nie masz zielonego pojęcia, że da się to zrobić inaczej.

haha załosne wink

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

#11  2017-03-26 20:10:06

rowanbean
rowanbean
Zaawansowany forumowicz

pawbla86 napisał:

gonzog napisał:

pawbla86 napisał:

haha załosne wink

Gonzo chociaż o wszystkim poczytał w necie i ma wszystko w paluszku, tym na klawiaturze wyszukiwarki.
Muszę przyznać, że to nie jest jeszcze najdramatyczniejsze zjawisko tutaj. Chociaż interpretuje swoje doświadczenia (te nabyte z artykułów polskojęzycznych oczywiście) nie zawsze zgodnie z intencją autora i prawami rządzącymi otaczającym światem, to nie jest to jeszcze najgorsza forma.
Są inni, którzy w oparciu o własny geniusz radzą, szeroko opisując zdobycze i powołując się na galerię własną. Wchodzisz w rzeczoną galerię, a tam jedyne co dostrzegasz to fakt, że gość nie wie o czym pisze zupełnie. To jest zdecydowanie gorsza forma.

Generalnie potrzeba tutaj dobrej moderacji forum, bo póki co jest to raczej mało selektywny zsyp.

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

2017-04-17 20:16:11

flog
Forum fotograficzne
news

Flog

ukryj reklamy

•  

#12  2017-04-17 20:16:11

grzybol6321
grzybol6321
Forumowicz

Faktycznie zsyp...
Było pytanie,była odpowiedź.
Powinno być po sprawie.
Ale...
Pojawia się Pan "Zamglony",Pan "Gonzo" i jest dym big_smile

Wpisz powód zgłoszenia:

Anuluj
Wyślij

Stopka forum

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie
z Polityką Plików Cookie możesz okreslić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna / Regulamin / Reklama / Zarabiaj na flogu / Zgłoś problem/pytanie / Pomoc